Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Darłowo i Bobolin.
17-06-2014, 15: 56 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 11-01-2016 20: 13 przez Regis.)
Post: #1
Darłowo i Bobolin.
Darłowo
Wiele ciekawych miejsc w Darłowie wiąże swą historię z II wojną światową.
Jak powszechnie wiadomo przed rozpoczęciem działań wojennych w 1939 roku Darłowo należało do III Rzeszy, istniała tu pilnie strzeżona jednostka wojskowa.
W Darłowie zajmowano się budową statków z żelbetonu. Stocznia znajdowała się tuż przy zachodnim falochronie wejścia do portu. Zajmowała południowo – zachodnią część awanportu. Wybudowano dwa suche doki z pochylniami. Początkowo ze względów oszczędnościowych, wykonano jedynie wykop budowlany z głowicą ze ścianki szczelnej, stalowej z żelbetonową nadbudową. Podczas budowy kadłuba wodę wypompowywano. Tutaj również mieściły się baraki jeńców wojennych, którzy byli wykorzystywani do ciężkiej pracy przy budowie w/w statków.
W 1938 r. zakończona została budowa poligonu w Darłówku. Ułożono tory kolejowe z Darłowa, wzdłuż linii brzegowej zbudowano szosę, aż do Bobolina, powstały budynki gospodarcze i administracyjne.
Tereny obecnej jednostki wojskowej kryją wiele ciekawych budowli, których przeznaczenie owiane jest licznymi tajemnicami, wciąż trudnymi do wyjaśnienia, budzących wciąż ciekawość i zainteresowanie.
Na darłowskim poligonie przeprowadzane były, przez koncern Kruppa, prace nad niemieckimi działami kolejowymi, tu powstała słynna Dora, działo ważące 1350 ton, z czego sama lufa to 400 ton, zasięg 40 km, ciężar pocisku – 7100 kg, obsługa działa to 500 artylerzystów.
Do transportu Dory używano dwóch lokomotyw, poruszających się na dwóch równoległych torach. W roku 1941 działo zostało zmontowane na poligonie w Darłowie. Podczas wizyty Hitlera, urządzono pokazowe strzelanie. Pocisk został wyniesiony na odległość 47 km. Dory użyto m.in. pod Sewastopolem. Kiedy sytuacja na froncie stawała się dla Niemców coraz mniej korzystna, działo przetransportowano w głąb Niemiec.
Na uwagę zasługuje tzw. „chiński mur”, budowla z żelbetonu, której budowę Niemcy rozpoczęli w 1940 roku. Mur miał ok. 2000 m. obwodu, kształt nieregularny, nad murem rozpostarty był materiał. Cała konstrukcja miała swym wyglądem przypominać jezioro.

Bobolin
Między Dąbkami, a Darłowem znajduje się niewielka miejscowość turystyczna Bobolin. Na plaży w Bobolinie oraz w okolicy tej miejscowości znajdują się pozostałości po tajnej bazie doświadczalnej Wermachtu. Testowano tutaj miedzy innymi olbrzymie dalekobieżne działo ,,Dora". Oprócz bunkrów na wzniesieniu wydmowym znajdowała się wojskowa strażnica, a obok niej stała około 20 metrowa wieża obserwacyjna. WIEŻA, oraz budynek strażnicy zostały zburzone parę lat temu, z uwagi na zdarzające się tutaj wypadki śmiertelne.

Wydobycie bunkra w kształcie kuli z plaży w Bobolinie http://www.gk24.pl/apps/pbcs.dll/article.../884737835

[Obrazek: 25pqss5.jpg]

[Obrazek: 2a7749k.jpg]

[Obrazek: 34iob6a.jpg]
Na zdjęciach widoczne tarcze strzelnicze w których były umieszczone stalowe płyty.
[Obrazek: 4viwhx.jpg]

[Obrazek: mbjypu.jpg]

[Obrazek: w04xtu.jpg]

[Obrazek: 2u9qwiw.jpg]

[Obrazek: egr0g5.jpg]

[Obrazek: 34xm2ye.jpg]

[Obrazek: 11ah8nk.jpg]Idąc od betonowych bloków w strone Darłowa natrafimy na kolejny ciekawy obiekt – bunkier gigant. Położony jest na terenie wojskowym i robi ogromne wrażenie.Ten ogromny bunkier był m.in. miejscem, które służyło do ochrony terenu tzw. ” chińskiego muru ” ( żelbetowa ochrona dla niemieckich dział kolejowych ). Znajdowały się tu działa przeciwlotnicze, ktore zabezpieczały teren przed nalotem z powietrza. Obiekty militarne i morze sprawiają, że warto wybrać się do Bobolina i zobaczyć to wszystko na własne oczy.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
21-06-2014, 08: 55
Post: #2
RE: Darłowo i Bobolin.
Z tego co wiem, to w Darłowie odbywa się zlot historycznych pojazdów wojskowych gdzieś w lipcu. Nigdy na nim nie byłem, ale podejrzewam, że warto by było m.in. z tego oraz z w/w powodu odwiedzić to miejsce.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
21-06-2014, 09: 24
Post: #3
RE: Darłowo i Bobolin.
Popatrz na gorze strony w kalendarz. Zlot 30go jeszcze masz czas się spakować Uśmiech
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
21-06-2014, 11: 27
Post: #4
RE: Darłowo i Bobolin.
Bywam na tym zlocie co roku-super klimat,super atmosfera.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
21-06-2014, 12: 25
Post: #5
RE: Darłowo i Bobolin.
Bunkier wykopany w Bobolinie można było zobaczyć na Darłowskim zlocie w 2009r.
[Obrazek: 2mrwkk0.jpg]

W 2012 roku odkryte zostały na wydmach w Darłówku Zachodnim Fortyfikacje Obronne z II Wojny Swiatowej. Bunkry te zostały wybudowane przez Kriegsmarine w latach 1937-1940. na bunkrach umieszczone były działa 105 mm, które miały na celu obronę portu i i największego poligonu do testowania amunicji. W kompleksie znajdowały się 4 działa, dalmierz, bunkier amunicyjny, techniczny i bunkier z ujęciem wody pitnej.

Obecnie fortyfikacje obronne udostępnione są (w sezonie letnim) dla zwiedzających w godz. od 11 do 20 przy ulicy Plażowej w Darłówku Zachodnim.
Link do zdjęć fortyfikacji http://www.fortmarian.pl/zdjecia/bunkry_...index.html

Człowiek jest tyle wart co pomoże drugiemu
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
21-06-2014, 12: 38
Post: #6
RE: Darłowo i Bobolin.
W tym roku poświęce czas na zwiedzanie tych bunkrów.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
11-01-2016, 20: 15
Post: #7
RE: Darłowo i Bobolin.
[Obrazek: 28jlc06.jpg]

[Obrazek: ekhsv7.jpg]

[Obrazek: 2nvq83r.jpg]

[Obrazek: 2zgvu35.jpg]

Człowiek jest tyle wart co pomoże drugiemu
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum użytkowników marki RUTUS i nie tylko ;) | Wróć do góry | Wróć do forów | Mobile Version | RSS