Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rozporządzenie MKiDN uwzględniło postulaty PZE
27-08-2018, 22: 14
Post: #1
Rozporządzenie MKiDN uwzględniło postulaty PZE
Rozporządzenie MKiDN uwzględniło postulaty PZE

W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikowało Rozporządzenie ministra kultury w sprawie prowadzenia prac konserwatorskich, prac restauratorskich i badań konserwatorskich przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków albo na Listę Skarbów Dziedzictwa oraz robót budowlanych, badań architektonicznych i innych działań przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków, a także badań archeologicznych i poszukiwań zabytków. W Rozporządzeniu tym zostało uwzględnionych kilka postulatów Polskiego Związku Eksploratorów.

Jakie postulaty PZE zostały uwzględnione? O tym informowaliśmy w Komunikacie z 29 czerwca 2018 r. - pełny tekst dostępny tutaj.

Szczególnie chcemy podkreślić, że w Rozporządzeniu nie ma kilku zapisów, które naszym zdaniem, utrudniałyby dodatkowo procedury uzyskania pozwoleń. Zaznaczamy też, że Rozporządzenie ministra nie może zmienić definicji zabytku, która zawarta jest w ustawie!

Link do Rozporządzenia dostępny tutaj.

Zwracamy też uwagę na to, że samo Rozporządzenie to nie koniec działań w tej sprawie. Jest to tylko doraźne działania w ramach istniejącego prawa, a równolegle pracujemy wspólnie z Ministerstwem nad zupełnie inną, nową ustawą.

Przy okazji chcemy zwrócić uwagę na fakt, że nowelizacja Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami rozszerzyła uprawnienia Generalnego Konserwatora Zabytków, który za pomocą wytycznych może narzucić WKZ-etom procedury przy wydawaniu pozwoleń. Obecnie pracujemy nad ujednoliceniem tych procedur w całym kraju i nad maksymalnym uproszczeniem biurokracji.

Jako PZE jesteśmy świadomi, że przed nami jeszcze długa droga, by poprawić los poszukiwaczy, ale „każda kropla drąży skałę”.

Drodzy Eksploratorzy!
Przy okazji prac nad tym Rozporządzeniem pojawiły się głosy części nieprzychylnego nam środowiska archeologiczno-urzędniczego, że jako PZE nie mamy mandatu społecznego od środowiska poszukiwaczy, z czym oczywiście się nie zgadzamy, bo PZE jest jedyną organizacją w Polsce reprezentującą środowisko eksploratorów, detektorystów i poszukiwaczy z którym rozmawia MKiDN.

Dlatego aby osiągnąć najważniejsze dla naszego środowiska cele nie możemy pozostać sami! Stąd namawiamy do wstępowania w szeregi Polskiego Związku Eksploratorów, a tym samym popierania naszych działań!

Zarząd
Polskiego Związku Eksploratorów

http://pze.org.pl/Polski_Zwiazek_Ekspolr...tulaty_pze
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum użytkowników marki RUTUS i nie tylko ;) | Wróć do góry | Wróć do forów | Mobile Version | RSS