Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Komunikat PZE w sprawie kolejnego roboczego spotkania w Ministerstwie
23-08-2018, 01: 11 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 23-08-2018 01: 13 przez brzoza.)
Post: #1
Komunikat PZE w sprawie kolejnego roboczego spotkania w Ministerstwie
Komunikat PZE w sprawie kolejnego roboczego spotkania w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dniu 22.08.2018 r.

Jak już informowaliśmy, w dniu 22 sierpnia 2018 roku w Departamencie Ochrony Zabytków przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbyło się spotkanie robocze w sprawie propozycji regulacji prawnych dotyczących kształtu nowej ustawy o ochronie zabytków i opieki nad zabytkami.
W spotkaniu udział wzięli: Ze strony ministerstwa pani dyrektor Katarzyna Zalasińska i Agnieszka Olech, ze strony Polskiego Związku Eksploratorów Jacek Wielgus i Piotr Brzozowski.
Podczas spotkania otrzymaliśmy zapewnienie, że wbrew krążącym pogłoskom ustalenia zawarte z PZE dotyczące kształtu nowego rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostaną dotrzymane. Rozporządzenie zostanie opublikowanie w najbliższych dniach.
Tematem spotkania było wypracowanie mechanizmów prawnych postulowanych przez środowiska eksploracyjne w Polsce.
Stanęliśmy na stanowisku, że prace nad nowa ustawą o ochronie zabytków powinniśmy rozpocząć od wyjaśnienia i uregulowania kilku zasadniczych kwestii takich jak:
1. Jasna i czytelna definicja zabytku i zabytku archeologicznego
2. Określenia cezury czasowej czyli od kiedy kończy się archeologia
3. Czy teren całej Polski jest stanowiskiem archeologicznym, a jeżeli nie to dlaczego praktycznie wszędzie wymaga się zgód WKZ na poszukiwania ?
4. Określenie jaki teren jest a jaki nie jest stanowiskiem archeologicznym ?
5. Co jest a co nie jest własnością Skarbu Państwa ?

Ponadto podjęliśmy takie zagadnienia jak:
1. Maksymalne uproszczenie procedur niezbędnych do uprawiania eksploracji. Tu padła propozycja zaczerpnięta z mechanizmu występującego w prawie budowlanym czyli zgłoszenie. Brak sprzeciwu WKZ w określonym terminie byłby zgodą organu na poszukiwania. Co do zgody właściciela terenu padła propozycja zaczerpnięta z prawa łowieckiego czyli wyraźna odmowa.
2. Pojawił się pomysł wydawania „licencji detektorysty” wzorem z innych krajów UE co pozostawiliśmy do szerszej konsultacji.
3. Zaproponowaliśmy podział przedmiotów znalezionych na:
a. archeologiczne i historyczne ważne dla zachowania dziedzictwa kulturowego
b. archeologiczne pospolite i historyczne mniej istotne dla państwa, które poszukiwacz mógłby przechowywać u siebie na zasadzie depozytu a prawo deponowania było by zbywalne i dziedziczne.
c. Przedmioty historyczne/relikty, które nie kwalifikowały by się w pierwszych dwóch punktach i z automatu przechodziły by na własność znalazcy
4. Zaproponowaliśmy rozszerzenie definicji znaleziska przypadkowego na te z użyciem detektora, gdyż poszukiwacz w odróżnieniu od archeologa nie wie z czym może zetknąć się na badanym terenie a jego odkrycia są praktycznie zawsze losowe.
5. Zaznaczony został temat czegoś w rodzaju „abolicji” choć samo to określenie jest dla nas niewłaściwe. Ministerstwo zastanawia się nad mechanizmem, który spowodował by bezkarne przekazanie zabytków pozyskanych nielegalnie. Tego tematu nie podjęliśmy i czekamy na rozwinięcie tej propozycji.
Termin kolejnego spotkania roboczego to 18 września 2018 roku.

W związku z tak różnymi propozycjami regulacji prawnych jak i konieczności uszczegółowienia pewnych rozwiązań konieczna jest szersza konsultacja środowiskowa. Dlatego też Polski Związek Eksploratorów zorganizuje w tej sprawie spotkanie środowisk eksploracyjnych, którego celem będzie przedyskutowanie wyżej wymienionych zagadnień. Termin spotkania ustaliliśmy wstępnie na dzień 8 września 2018 roku. Miejsce jeszcze do ustalenia ale gdzieś w centrum kraju. Na spotkanie zapraszamy władze stowarzyszeń i fundacji wchodzących w skład PZE jak i tych nie będących w strukturach związku oraz poszukiwaczy niezrzeszonych i zaproszonych gości. O zasadach udziału w spotkaniu poinformujemy niebawem w oddzielnym komunikacie.

Zarząd Polskiego Związku Eksploratorów

http://pze.org.pl/Polski_Zwiazek_Ekspolratorow


Załączone pliki Miniatury
   
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
23-08-2018, 07: 06
Post: #2
RE: Komunikat PZE w sprawie kolejnego roboczego spotkania w Ministerstwie
No i dzięki za bieżące informacje, mamy wgląd co jest robione przez zarząd PZE, teraz zobaczymy co strona rządowa zrealizuje z tych postulatów w ustawach i rozporządzeniach.
Ale dobrze że podałeś odrazu te informacje, bynajmniej wiadomo co jest grane.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
23-08-2018, 09: 04
Post: #3
RE: Komunikat PZE w sprawie kolejnego roboczego spotkania w Ministerstwie
No właśnie, wyglada obiecujaco tylko ile z tego przejdzie. Zaraz sie zacznie placz i lament archeo.
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
24-08-2018, 16: 10
Post: #4
RE: Komunikat PZE w sprawie kolejnego roboczego spotkania w Ministerstwie
małymi krokami , aby do przodu Oczko
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum użytkowników marki RUTUS i nie tylko ;) | Wróć do góry | Wróć do forów | Mobile Version | RSS