Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Skarby z Miastka
29-06-2017, 19: 42
Post: #1
Skarby z Miastka
Muzeum w Lęborku wzbogaciło się o nowe eksponaty, które odkryto w powiecie bytowskim. W skład przekazanych placówce zabytków wchodzą, m.in. bransolety i naramienniki. Wstępnie określono, że pochodzą one z przełomu IX/VIII wieku p.n.e.

W pobliżu Miastka odnaleziono niezwykłe skarby – ozdoby z przełomu IX i VIII wieku przed naszą erą, w tym biżuterię oraz części stroju i naczynia. Zdaniem archeologów, tego typu odkrycia zdarzają się raz na sto lat. Do Muzeum w Lęborku miała trafić pokaźna ilość zabytków, bo około 100 sztuk, jednak nie wszystkie przedmioty udało się odzyskać od osób, które dokonały odkrycia. Obecnie do placówki przekazano wyłącznie 1/10 wszystkich eksponatów.

Archeolog Agnieszka Krzysiak informuje, że z całości znaleziska miasteckiej policji udało się pozyskać tylko 11 przedmiotów. Są to ozdoby spiralne – bransolety i nagolenniki, naczynie do zawieszania i zapinka pochodzące z kręgu nordyjskiego. Na terenie Pomorza bardzo mało jest takich zabytków, które pochodzą z kultury łużyckiej, nordyjskiej czy halsztackiej. Może to wskazywać na to, że jest to skarb kupca, a to wskazywałoby na możliwe powiązanie z odrzańskim szlakiem handlowym. Dobrze by się stało, gdyby reszta znaleziska również wzbogaciła lęborskie zbiory.

Dyrektor Mariola Pruska nie ukrywa dumy z faktu, że te cenne ozdoby trafiły do Lęborka. Muzeum dało się już poznać z najlepszej strony w dziedzinie zabiegów konserwatorskich i opracowań naukowych na temat znalezisk archeologicznych.

Artefakty mają wartość przede wszystkim naukową, pozwalającą na poszerzenie wiedzy o historii regionu. W tym wypadku dają możliwość poznania dziejów ludności pomorskiej. Dla przypadkowych znalazców najczęściej jest to po prostu złom. Dyrektor Mariola Pruska apeluje do poszukiwaczy skarbów i przypadkowych znalazców o powiadamianie muzeów lub służb konserwatorskich o znaleziskach. Warto też pamiętać, że takie przedmioty są własnością skarbu państwa. Minister kultury nagradza znalazców, dlatego warto zgłaszać nawet najdrobniejsze znaleziska.

Wszystkie przedmioty przekazane lęborskiemu muzeum są w większości doskonale zachowane. Niestety wskutek niewłaściwej konserwacji zostały częściowo uszkodzone. Muzealnicy przypominają, że nieprzekazanie zabytków odpowiednim instytucjom może wiązać się z odpowiedzialnością karną. (opr. rkh)
http://kanal6.pl/2017/06/26/skarby-z-miastka/

Człowiek jest tyle wart co pomoże drugiemu
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
29-06-2017, 20: 11
Post: #2
RE: Skarby z Miastka
Nie wiem ale myślę że może ludzie chętnie by oddawali znaleźone zabytki gdyby po przekazaniu nie mieli później problemów, jak to już niejednokrotnie zdarzało.
No i nie zaszkodziło by gdyby częściej i szczerze podziękowano, dołączając do tego jakiś prezencik w ramach pokrycia kosztów. Mówiąc prościej aby nie traktowano wszystkich z wykrywaczami jako złodziei.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
02-07-2017, 19: 15
Post: #3
RE: Skarby z Miastka
Zgadzam sie z kolegą
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
18-07-2017, 11: 34
Post: #4
RE: Skarby z Miastka
Jest kontynuacja: http://www.gp24.pl/wiadomosci/miastko/a/...,12279728/
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
27-07-2017, 18: 17
Post: #5
RE: Skarby z Miastka
W ogóle to jakaś dziwna sprawa wg mnie z tym skarbem z Miastka a tu ciekawa literatura do poczytania

Wypowiedź muzeum w Koszalinie
http://koszalininfo.pl/unikatowe-skarby-...foto-film/
https://www.facebook.com/MuzeumWKoszalinie/?fref=ts

Wypowiedź muzeum w Lęborku
https://www.facebook.com/permalink.php?s...6423138241


i tu chyba najciekawsze
https://www.facebook.com/pomorskietowarz...=3&theater
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum użytkowników marki RUTUS i nie tylko ;) | Wróć do góry | Wróć do forów | Mobile Version | RSS