Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 2 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Argo,Proxima - profil dzwięków- Program
21-03-2014, 12: 48 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 24-01-2016 19: 16 przez Regis.)
Argo,Proxima - profil dzwięków- Program
Spotkałem się z opinią że warto kopać niektóre sygnały z ujemnego zakresu (żelaza), bo często jest to kolor. Aktualnie korzystam w Argo z ustawienia "5 tonów" które na zakres -90 do 0 daje jeden ton. Czy mógłby ktoś podać swoje ustawiania dźwięków "program" w tym uwzględniające rozłożenie dźwiękowe ujemnej skali żelaza?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
21-03-2014, 16: 49 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-04-2016 12: 47 przez Regis.)
RE: Argo - profil dzwięków- Program
Tak warto kopać niektóre sygnały z zakresu stali bo część z nich to kolory.Bardzo pomocne jest do tego chodzenie na programie.Ilość kolorów które są sygnalizowane przez wykrywacz jako stal zależy od miejsca oraz założonej sondy.Na nadmorskiej plaży ilość kolorów wskazywanych jako stal jest bardzo duża dlatego ja na plaży zawsze chodzę na dyskryminacji -88 przy ustawionej kk -2.Na plażach po których się poruszam jest sporo kamieni magnetycznych które takie ustawienie eliminuje w 100%. Na plaży znajduje się bardzo dużo stalowych kapsli.Sygnał od nich jest bardzo silny.Jednak przy większej wprawie część tych fałszywych sygnałów od kapsli uda nam się rozpoznać.Nietrudno pomylić sygnał od stalowego kapsla z sygnałem od 5zł.
Szukając już w nie tak ekstremalnym terenie jak mokra plaża a np. w lesie z moich obserwacji wynika ,że ilość wskazywanych kolorów w zakresie stali przez obie sondy jest mniej więcej wyrównana.W lasach na łąkach,polach ilość kolorów wskazywanych w zakresie stali jest bardzo mała.Naturalnie będąc w terenie zaśmieconym czy średnio zaśmieconym nie będziemy wsłuchiwać się w każdy najsłabszy sygnał od stali licząc ,że może być to kolor bo bo pół dnia spędzimy stojąc w jednym miejscu.Natomiast będąc na ciekawej miejscówce gdzie wiemy ,że wychodziły już fajne fanty warto wytężyć słuch i szukać takich słabych sygnałów w zakresie stali.Często kolor który znajdzie się poza granicą zasięgu w zakresie koloru jest wskazywany jako stal.Postaram się to zobrazować.Załóżmy,że moneta 1 gr zalega na polu na głębokości 250mm i jest widziana przez Argo na DD 29cm w zakresie 100% koloru.Zakładamy,że akurat ta głębokość jest granicą poprawnej 100% identyfikacji w zakresie koloru.Jeżeli będzie leżała głębiej na np.255mm to już część wskazań argo może wskoczyć na stal wskazując np.20%stal 80% kolor.Ogarnięty operator będzie kopał takie wskazanie.Jeśli ta sama moneta znajdzie się jeszcze ciut głębiej na np.260mm to może dać nam wskazania 40% stal 60% kolor.Nadal taki układ procentowy dla zaawansowanego operatora jest wskazówką do kopania.Jeżeli wartość sygnalizacji procentowej będzie wyrównana 50% stal 50% kolor to taki sygnał wciąż może być kolorem.Doświadczeni operatorzy zazwyczaj nadal kopią taki cel ,ale często też odpuszczają będąc na zaśmieconej miejscówce lub po prosty zmęczenie i lenistwo bierze górę.Idąc dalej kiedy przykładowa moneta 1gr znajdzie się jeszcze głębiej powiedzmy na 265mm możemy otrzymać wskazania 70% stal 30% kolor.W terenie z dużą ilością stali prawie nikt nie będzie zwracał uwagi na takie wskazanie.Jeśli jest to miejscówka a tym bardziej jeśli stara mocno przeszukana z opinią "tam już nic nie ma" to tym bardziej wsłuchujemy się w sygnał i wspomagamy się zerkaniem na wyświetlacz.Wracając do naszego 1gr kiedy znajdzie się jeszcze głębiej na np.270mm to argo może pokazać cel jako 100% stal.Sygnał taki będzie bardzo słaby nawet na wzm. audio ustawionym na 39.Skąd mamy wiedzieć ,że sygnał wskazywany przez argo,proximę jako 100% stal czy 50% kolor na 50% stal to będzie kolor? Szukając głębokich kolorów sygnalizowanych przez wykrywacz w zakresie stali jesteśmy pewni ,że taki sygnał będzie bardzo słaby,delikatny i subtelny.Będąc w ubiegłym roku na mojej miejscówce która jest już tak schodzona,że nawet trudno trafić tam na stal udało mi się wykopać 1silber groscha.Trafiłem na bardzo słaby sygnał w zakresie stali około -72 do -76.Wyraźnie słyszałem ,że jest to mały głęboko zalegający przedmiot.Wykopałem dołek i okazło się ,że jest to owy 1silber grosch który zalegał pod kątem na około 20cm. Mając ustawiony program(mój podam niżej)szczególną uwagę zwróćmy na wskazania,prostokąty,cyfry bliskie względem siebie.Głęboko zalegający kolor powinien dawać bliskie względem siebie wskazania z małym rozrzutem po skali. Większość stali która będzie dawała podobne słabe sygnały powinna być mocno skorodowana,utleniona co zaowocuje sporym rozrzutem wskazań w zakresie stali co powinno dać też nieprzyjemny dla uszu sygnał audio."Dobra" stal która nie jest mocno pordzewiała,utleniona będzie dawać sygnał z małym rozrzutem na skali zakresu stali przy nieuciążliwej sygnalizacji audio.Warto także takie niepewne dla nas cele dobrze obmieść sondą.Nie tylko lewo prawo,ale także przejść z boku nad cel i czynność powtórzyć.Można też obmieść cel pod różnymi kątami sondy względem celu.Włączenie pin pointa da nam dodatkową wskazówkę.Pin point ma celowo zrobiony mniejszy zasięg niż statyk co daje nam dobre narzędzie wspomagające nam identyfikację celu.Jeżeli dynamik widzi bardzo słabo cel a pin point to potwierdzi widząc słabo lub wcale tzn,że cel jest mały i głęboki.Trafiając na podejrzany kolor na dynamiku oprócz machana nad samym najsilniejszym epicentrum sygnału należy omieść cel w około zataczając od dużych po coraz mniejsze koło.Może się wtedy okazać ,że cel choć daje nam w samym środku sygnał na kolor to po bokach duża część wskazań jest na stal.Najczęściej taki obiekt jest stalą której nie kopiemy.Możemy trafić także na stal z efektem "halo" która daje wskazania na kolor a omiatanie celu w koło da nam także wskazania w zakresie koloru.Z pomocą przychodzi nam posiadanie w wykrywaczu pin pointa.Włączamy i sprawdzamy czy najsilniejszy sygnał jest dokładnie w miejscu gdzie wskazywał nam dynamik.Jeśli statyk potwierdzi dokładnie to samo miejsce to powinien być to kolor a jeśli statyk wskaże najsilniejszy sygnał obok np. 10 cm dalej to prawdopodobnie będzie to stal która tak się utleniła,że zaistniał efekt "halo".

Edit - Wypracowałem nowy II profil dźwiękowy który moim zdaniem jest znacznie lepszy od poniższego pierwszego.Znajduje się na 4 stronie tego wątku.Post nr 36.

Mój profil dźwiękowy :

-90 do -72 ton 300
-72 do -54 ton 320
-54 do -36 ton 340
-36 do -18 ton 360
-18 do 0 ton 380

0 do 6 ton 480 - wyraźny odskok od wartość minusowych
6 do 12 ton 500
12 do 18 ton 520
18 do 24 ton 540
24 do 30 ton 560
30 do 36 ton 580
36 do 42 ton 600
42 do 48 ton 620
48 do 54 ton 640
54 do 60 ton 660
60 do 66 ton 680
66 do 72 ton 700
72 do 78 ton 720
78 do 84 ton 740
84 do 90 ton 800 kolejny wyraźny skok tonu.W tym zakresie występują kamienie magnetyczne i aluminium dlatego chcę wyraźnie słyszeć kiedy zapala się na skali ten ostatni wskaźnik.
21-03-2014, 19: 13
Warto też zwracać uwagę na rozbiegane po całej skali wskazania wyświetlacza gdyż niekiedy wykrywacz sygnalizuje w ten sposób obecność koloru leżącego obok stali.Kiedy pod sondą znajduje się stal i kolor obok siebie to przy odrobinie szczęścia i doświadczenia możemy to zauważyć.Szukając koloru pośród stali przemiatamy sondą małe kawałki terenu machając lewo prawo np. po około 4cm.Kiedy nic nie wzbudza naszych podejrzeń obrabiamy następny kawałek 4cm ziemi itd.Kiedy trafimy na jakiś podejrzany sygnał zawężamy omiatanie do 1-2cm środka celu.Następnie nachodzimy nad cel z boku i powtarzamy omiatanie.Na solidnym śmietniku wykrywacz wszędzie będzie widział stal a nas będą interesowały nawet sygnały w zakresie 0 do -30 kiedy wykrywacz oprócz latającej po całej skali stali będzie wskazywał często powtarzające się owe wskazania.0 do -30 w ten sposób często są sygnalizowane uśrednione wskazania kolorów maskowanych przez stal.Musi być to poparte także odpowiednim dźwiękiem i na ogół jest. Ja lubię chodzić po terenie mocno zaśmieconym gdyż w takich miejscach wciąż leży sporo koloru maskowanego przez stal.Szczególnie upodobałem sobie najbliższe okolice ruin starych domów gdzie stal leży na stali.Wchodząc w takie miejsce słyszymy szaleństwo w słuchawkach co bardzo skutecznie szybko odstrasza mniej cierpliwych poszukiwaczy.
21-03-2014, 20: 07
Oto moje ustawienia dzwięków w trybie PROGRAM
Sygnał wiodący poziom 120
ton - 560
Tony - program
od -90 do 0 ton 340
od 0 do 36 ton 500
od 36 do 60 ton 700
od 60 ton 850
21-03-2014, 22: 13
Bardzo dziękuję nie tylko za profil dźwiękowy, ale za obszerne i konkretne wyjaśnienie nurtującego mnie od dłuższego czasu zjawiska. Wprowadzam profil i jutro w teren dalej praktykować i... pogłębiać wiedzę i kopać ładne kolory z zakresu stali ;-)
22-03-2014, 17: 07
Chciałem dodać ustawienia takie jak powyżej ale wiedziałem że właściciel (ich) się odezwie. Dzięki Regis za obszerny materiał. Punkty poleciały Oczko
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
22-03-2014, 20: 28
Dziękuję.Chętnie służę pomocą Uśmiech
06-04-2014, 18: 20
@ Regis:
kiedyś zrobiłem sobie krótki program do Optimy, ale nie wyszło... to teraz pomyślałem sobie, że co mi szkodzi zrobić próbę adaptacji twojego schematu i zobaczyć co z tego wyniknie.
Tylko muszę to jakoś wstępnie poprzeliczać, bo Optima ma id w zakresie 0...80.

Możesz mi podać, jakie id (tony) ma u ciebie folia aluminiowa i, jeśli to wykonalne id jakichś dwu, trzech popularnych rzeczy - np. boratynka, kulka szrapnelowa, polmos, współczesne monety czy co ci do głowy przejdzie.
06-04-2014, 18: 30 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 06-04-2014 18: 32 przez Regis.)
Optima i Argo mają inne skale wskazań więc jeśli podam najczęstsze id np. zrywki z puszki leżącej na płasko 22-24 to w Optimie będzie to chyba zupełnie inne wskazanie.Czy się mylę?
To przykłady z instrukcji obsługi Optimy :
- kombinerki stalowe 16
- moneta 5gr 66
- folia aluminiowa 40
- gruba moneta srebrna 78
- cienki cynkowy guzik 60
06-04-2014, 18: 50
Zgadza się, Argo ma wskazania -90...+90, a Optima 0...80.

Jeśli podasz mi jakieś id odniesienia to ja to sobie wstępnie poprzeliczam a Argo na Optimę.

W Optimie jest mniej więcej tak, pisząc z pamięci:

mały śrut Pb ~35
folia Al 40...45
kulki szrapnelowe 63...64
łuska mosin / mauser 67
boratynki 68..69
polmosy 70...71
grosze PRL 72...74
duże monety srebrne 78
kamienie magnetyczne 79...80
Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum użytkowników marki RUTUS i nie tylko ;) | Wróć do góry | Wróć do forów | Mobile Version | RSS